Ekonomiskā izaugsme samazinās, bet lejupslīde nav paredzama

Carolus_horizont

Akciju tirgus kritums oktobrī izraisīja satraukumu investoru vidū. Neraugoties uz uzņēmumu peļņas pieauguma prognozes pazemināšanos, pasaules ekonomikas izaugsmes palēnināšanās nākamajā gadā nav paredzama, saka Mandatum Life Multiaktīvu ieguldījumu risinājumu vadītājs Carolus Reincke.

Oktobrī akciju tirgus piedzīvoja samazinājumu visā pasaulē. Vairākas krituma pazīmes atgādināja 2018. gada sākumā pieredzēto tirgus nervozitāti.

“Vienojošais elements bija reālo procentu likmju pieaugums ASV. Savukārt atšķirīgais faktors salīdzinājumā ar situāciju gada sākumā ir tas, ka tagad uzņēmumu peļņas prognozes tiek apgrieztas un ekonomiskā izaugsme globālā mērogā ir vājāka nekā agrāk,” saka Mandatum Life ieguldījumu risinājumu vadītājs Carolus Reincke.

Turklāt šoreiz ir vērojams vēl kāds tirgus nestabilitāti skaidrojošs faktors. Reincke uzskata, ka akciju tirgus reakciju ietekmē ekonomiskās aktivitātes samazināšanās, it īpaši Āzijā un Eiropā.

“ASV ekonomika joprojām ir spēcīga un darba tirgus turpina kļūt arvien saspringtāks. Tā rezultātā ASV procentu likmes ir turpinājušas pieaugt.”

ASV pirms gada veiktā nodokļu reforma noveda pie patēriņa un investīciju pieauguma valstī, taču sagaidāms, ka to izraisījusī ietekme pakāpeniski pavājināsies. Demokrātu starpvēlēšanās iegūtais vairākums Amerikas Savienoto Valstu Pārstāvju palātā var apgrūtināt iespējamo jauno, uz ekonomisko izaugsmi orientēto, politisko pasākumu īstenošanu.

Pasaules ekonomikā vērojamas izaugsmes palēnināšanās pazīmes

Oktobrī publicētie skaitļi par Eiropu un Ķīnu liecina par ekonomiskās izaugsmes palēnināšanos. Daļēji tas ir saistīts ar tirdzniecības kara izraisīto nedrošību, daļēji jau tāpat ekonomikas pieauguma lejupslīdes faktora ietekme uz valsts lielākajiem tirdzniecības partneriem. Starp ASV un Ķīnu esošās tirdzniecības politikas noteiktība arvien turpinās, lai gan ir saņemti arī daži samierinoši komentāri.

Reincke norāda, ka pasaules ekonomikas attīstības tempa palēnināšanās vēl nedod iemeslu panikai.

Pasaules ekonomikas izaugsmes palēnināšanās noved arī pie naftas pieprasījuma  samazināšanās. OPEC brīdina, ka pieprasījumam nokrītoties zem prognozētā līmeņa,  var rasties naftas pārprodukcija. Naftas cenas novembrī ir ievērojami samazinājušās. Par situācijas nedrošību liecina tas, ka novembrī vienas nakts laikā cena par barelu nokritās par 7 procentiem, no 71 ASV dolāra līdz 66 ASV dolāriem par barelu.

Reincke norāda, ka pasaules ekonomikas palēnināšanās joprojām nav iemesls panikai. “Neraugoties uz lejupslīdi, pasaules ekonomiskās izaugsmes rādītāji joprojām ir labi, nākamā gada pieauguma temps būs aptuveni 3,5%. Tomēr ir vērts atcerēties, ka ekonomiskās izaugsmes prognozes precizitāte parasti pasliktinās tipiski pieaugošu jauno procentu likmju vidē, kādā mēs pašlaik atrodamies,” viņš uzsver.

Paredzams, ka Centrālās bankas turpinās paaugstināt prasības pret monetāro politiku

ASV darba tirgus attīstība ir labvēlīga, un algu inflācija paātrinās. Papildu atsauces tika sniegtas oktobra nodarbinātības ziņojumā. Paredzams, ka FED atkal paaugstinās savu procentu likmi decembrī un turpinās paaugstināt procentu likmes 2019. gadā. Tas saglabās gaidīto peļņu no ieguldījumiem ar fiksētu ienākumu zemā līmenī arī nākamajā gadā.

Sakarā ar pieaugošo ASV un Eiropas procentu likmju starpību, dolāra vērtība attiecībā pret eiro ir turpinājusi pieaugt. Lielā ekonomiskās aktivitātes atšķirība starp ASV un Eiropu palielina iespēju, ka dolāra nostiprināšanās tendence turpināsies.

Eiropā Centrālā banka gadu mijā pārtrauks savu 2016. gadā uzsākto starta programmu, bet galveno procentu likmi saglabās vismaz līdz 2019. gada vasaras beigām. Eiropā paaugstināto spiedienu uz tirgus procentu likmēm mazina politiskā nenoteiktība.

“No investoru viedokļa, svarīgākais risks nākamajam gadam varētu būt ASV Centrālās bankas pārāk straujā monetārās politikas stingrība vai nepareizi izvēlēts stingrāku pasākumu grafiks,” komentē Reincke.

Peļņas prognožu samazināšanās palielina nedrošību akciju tirgū

Gada trešā ceturkšņa peļņas periods pārsniedza provizoriskās cerības gan ASV, gan Eiropā. Paredzams, ka 2019. gada laikā rezultāti turpinās pieaugt, taču peļņas pieauguma prognozes tiek pārskatītas uz leju.

Arī Somijā peļņas periods ir parādījis, ka izaicinājumu ekonomiskajā vidē ir vairāk nekā gaidīts.

Īpaši ASV tehnoloģiju nozare ilgu laiku ir bijusi akciju tirgus virzošais spēks, tomēr šī tendence uzrāda izmaiņu pazīmes. Īpaši augstu vērtētie lielie tehnoloģiju uzņēmumi, piemēram, Apple, Amazon un Google, nav spējuši sasniegt lielās peļņas prognozes. Jaunajos tirgos tehnoloģiju uzņēmumu uzvaras gājiens beidzās jau gada sākumā. Neraugoties uz oktobra kritumu, tehnoloģiju uzņēmumu vērtējuma līmenis joprojām ir augstāks nekā vēsturiskais vidējais rādītājs.

Arī Somijā peļņas periods ir parādījis, ka ekonomiskajā vidē ir vairāk izaicinājumu nekā gaidīts.

“Lielākā daļa no Helsinku biržā kotēto uzņēmumu apgrozījuma atrodas ārpus Somijas robežām. Ir vērts paturēt uzmanības centrā Vācijas un Āzijas valstu ekonomikas attīstību. Globālajā vērtspapīru portfelī ir palielinājusies tehnoloģiju nozares kursu attīstības nozīme.”

 


Similar articles