Juhani Lehtonen: prognozēs nenoteiktība, bailes un peļņas pieaugums

Juhani Lehtonen

Izaicinājumiem bagātais investīciju gads tuvojas beigām. Valūtas kursa svārstību rezultātā akciju vērtēšanas koeficienti ir strauji pazeminājuši to vērtību salīdzinājumā ar gada sākumu. ASV indekss S&P 500, ņemot vērā nākamā gada peļņas prognozes, tiek tirgots ar 15,5x vērtēšanas koeficientu, kas šajā ciklā atkal sāk kļūt lēts. Fiksēto ienākumu tirgū kredītriska prēmijas par uzņēmumu kredītiem ir palielinājušās investoru nervozitātes dēļ.

Eiropas Centrālā banka (ECB) nākamgad lems par izdevīgo zemu cenu aizdevumu programmu, kas tiks piedāvāts bankām,  tā saukto ilgtermiņa aizdevumu programmu TLTRO, un programmas turpināšana būs viens no interesantākajiem gada notikumiem. Īpaši Eiropas dienvidu bankām, izmantojot TLTRO programmu, ir izdevies piekļūt lētajam ECB finansējumam, tādējādi atvieglojot banku problēmu radīto smagumu.

TLTRO programma pārsniedz 700 miljardus eiro, tātad runa nav par mazu finanšu programmu. Ja programmas darbība netiek turpināta, bankām turpmāk būs jākoncentrējas tikai uz tirgus finansēšanu. Tas nozīmētu, piemēram, papildu piedāvājumu nodrošinātajam obligāciju tirgum un banku kredītriska prēmiju tālāku pieaugumu.

Visi ceļi ved uz Romu

Lielbritānijas šķiršanās no ES jeb Brexit jau pāris gadus ir radījusi galvassāpes ES vadībai, bet tajā pašā laikā eirodeputātu aizmugurē arvien biežāk parādās Itālijas jautājums.

Itālijas IKP 3.ceturksnī samazinājās par -0.1%, galvenokārt mājsaimniecību patēriņa samazināšanās dēļ. PMI indekss, kas nosaka Itālijas rūpniecības uzņēmumu uzticību, novembrī samazinājās līdz pat 48,6, kas skaidri parāda ekonomiskās perspektīvas pavājināšanos. Tādējādi norādes par vājo situāciju Itālijas ekonomikā parādās arvien biežāk tai pašā laikā, kad valstī tiek  palielināts budžeta deficīts.

Itālijas bankas joprojām ir lielākā ECB TLTRO finansējuma lietotāju grupa. Papildus budžeta strīdam Itālijas vārds turpina parādīties eiro preses virsrakstos, kad visā Eiropā notiek gatavošanās nākamā gada Eiropas Savienības vēlēšanām.

Mūsu fiksēto ienākumu portfelī joprojām nav valsts kredītu no Eiropas: neliela riska valsts, aizņēmumu procentu likmes ir pārāk zemas, no otras puses nepiesaista arī Itālijas situācija. Lielākā daļa no mūsu ieguldījumiem ar fiksētu ienākumu joprojām ir uzņēmumu obligācijās Ziemeļvalstīs.

Pamiers tirdzniecības karā

Pēc G20 sanāksmes ASV un Ķīnas tirdzniecības karam tika noteikts pamiers. Abas puses vienojās par pārtraukumu, kura laikā notiks sarunas, kā arī ne viena, ne otra puse nepalielinās muitas nodokļus. Ja vienošanās netiek panākta, ASV ir gatava vēl vairāk palielināt muitas nodokļus.

Pilna apjoma tirdzniecības karš viegli nogrieztu pusprocentu no pasaules IKP pieauguma nākamajā gadā. Šobrīd – kad situāciju neietekmē pilna apjoma tirdzniecības karš – pasaules ekonomika uzrāda pieauguma tendenci nākamajam gadam par aptuveni 3,5 procentiem. Tas patiešām būtu ļoti veiksmīgs ekonomiskās izaugsmes temps. Tomēr nedrošība atklāj faktu, ka uzņēmumi arvien vairāk komentē tirdzniecības kara ietekmi savās 3.ceturkšņa rezultātu publikācijās. Jau ir skaidrs, ka investīcijas pagaidām ir iesaldētas visā pasaulē, jo pastāv ievērojamas neskaidrības par galīgajiem muitas tarifiem, kas traucējoši ietekmē tirdzniecību un kravu pārvadājumus.

Tādējādi arī akciju tirgū peļņas prognozes pēdējo nedēļu laikā tika aprēķinātas, ņemot vērā trešā ceturkšņa peļņas sezonas rezultātus. Gaidāmās prognozes liecina, ka nākamajā gadā S&P 500 indeksa uzņēmumu peļņa ASV pieaugs vēl par 10 procentiem, kas pats par sevi ir augsts līmenis. ASV pārdošanas apjomu pieaugums trešajā ceturksnī bija 9 procenti, kas liecina par reālās ekonomikas spēcīgo pieprasījumu. Tur, kur pasaules ekonomiku satricina tirdzniecības kara tēma, ASV bezdarba līmenis turpina samazināties, un pieprasījums vietējā tirgū ir spēcīgs. ASV mājokļu tirgus jau pamazām nomierinās, kad celtnieku uzticēšanās kritums un procentu likmju kāpums atvēsina noskaņojumu.

Kopumā nākamajā gadā mēs ieiesim vēl neskaidrākā tirgus vidē. Mūsu pozīcija attiecībā uz akcijām būs daudz defensīvāka nekā iepriekš. No otras puses, rudens kursa kritums ir ievērojami samazinājis, piemēram, Eiropas akciju cenas. Runājot par vēlmi uzņemties risku, agrāk vai vēlāk mantkārība uzveiks bailes, bet politiskie riski var mantkārību iegrožot vēl labu laiku. Uzņēmumi ātri pielāgosies jaunai tirgus videi, ja noteikumi un sistēma ir saprotama. Tad sekos arī labu uzņēmumu peļņas attīstība un akciju kursa pieaugums.

Juhani Lehtonen, Investīciju pārvaldes vadītājs.


Similar articles