Lielie tehnoloģiju uzņēmumi strauji attīstās – bet cik ilgi vēl?

tehn_uznemumi_telefons ladejas

Autors: Alex af Heurlin; attēls: iStock fotogrāfija

Lielo tehnoloģiju uzņēmumu — piemēram, sociālo mediju uzņēmuma Facebook, tiešsaistes veikala Amazon, straumēšanas pakalpojuma Netflix un Google mātes sabiedrības Alphabet — akciju vērtība pēdējo gadu laikā ir piedzīvojusi grandiozu augšupeju.

No iepriekšminētajiem uzņēmumiem lielākais ieguvējs ir bijis Netflix, kura akciju vērtība pēdējo piecu gadu laikā ir pieaugusi par vairāk nekā 1 000 %. Arī citu interneta milžu akciju vērtības pieaugums pēdējo piecu gadu laikā ir mērāms simtos procentu.

Laikā, kad akciju cenas ir pieaugušas, daži sāk aizdomāties par tehnoloģiju gigantu novērtējumu. Tehnoloģiju nozarē ir bijušas dažas lejupslīdes, bet tā kā investoru attieksme joprojām ir pozitīva, tās ir pārvarētas. Nesen Facebook akcijas piedzīvoja svārstības, jo sociālo mediju kompānija bija saistīta ar personas datu noplūdes skandālu.

„Tirgū valda bailes par to, ka ar juridisku pasākumu palīdzību tiks ierobežota patērētāju datu lietošana, kas varētu apgrūtināt tehnoloģiju uzņēmumu esošo biznesa modeļu īstenošanu,” saka Mandatum Life ieguldījumu portfeļu pārvaldnieks Topiass Kukkasniemi (Topias Kukkasniemi).

„Līdz šim nav nekādu pazīmju, ka skandāls ir ietekmējis Facebook plānoto peļņu, un tā kā skandāls ir norimis, akciju cena turpina augt”.

Savukārt, Amazon akciju vērtība ir bijusi svārstīga, ASV prezidentam Donaldam Trampam veltot bargu kritiku uzņēmumam. Tomēr, neskatoties uz nenoteiktību, Amazon akciju cena ir tuvu tā visu laiku augstākajam līmenim.

„Lielo tehnoloģiju uzņēmumu akciju īpatsvars mūsu ieguldījumu izvietojumos ir samazināts,” uzsver Kukkasniemi.

„Runājot plašākā kontekstā, mēs tehnoloģiju jomā saskatām daudz iespēju. Tehnoloģiju nozarē ir arī daudzi citi interesanti mazāki uzņēmumi, paralēli lielākajiem un pazīstamākajiem tehnoloģiju uzņēmumiem,” atgādina Kukkasniemi.

Savu investīciju sadalījumā Mandatum Life saglabā neitrālu akciju īpatsvaru, liekot uzsvaru uz Skandināvijas un Eiropas akciju tirgiem. Turpretī, piemēram, valdības obligāciju un jaunajos fiksētā ienākuma tirgos akciju īpatsvars ir zem vidējā rādītāja.


Similar articles