Nodrošināties, lai plāni pēc aktīvās karjeras beigām nav atkarīgi no naudas

Autore: Irina Kauko

surfTradicionālo uzskatu par pasīvu pensionāru varam aizmirst. “Cilvēki, kuri karjeras laikā ir bijuši aktīvi, cer uz daudzveidīgu un bagātīgu dzīvi arī tad, kad beidzot ir laiks, piemēram, nodoties vaļaspriekiem un ceļot,” saka Mandatum Life apdrošināšanas un klientu apkalpošanas servisa vadītāja Sanna Rajaniemi. Vai jūs jau esat domājis, kā finansēsiet savus sapņus, būdams pensijā?

Veiktajā saldumu testā bērnam ir izvēle apēst vienu zefīru uzreiz vai pagaidīt 15 minūtes un iegūt divus. Šajā testā tiek pārbaudīta pacietība un tās ietekme uz turpmāko dzīvi.

Mēs – pieaugušie – īpaši neatšķiramies no bērniem. Vai jūs labprātāk iztērējat savu algu uzreiz vai veicat regulāras iemaksas vecumdienām, nezinot, kad dosieties pensijā?

Vai likumā paredzētā pensija nodrošinās nemainīgu dzīves līmeni?

Pensiju mērķis ir finansiālais nodrošinājums vecumdienās, bet arvien vairāk cilvēku šaubās, ka likumā paredzētais pensijas apmērs nodrošinās kvalitatīvu dzīvi.

Sanna“Pēc karjeras beigām dzīve kļūst aktīva, jo beidzot ir laiks nodoties savām kaislībām un vaļaspriekiem,” stāsta Sanna Rajaniemi. Esot pensijā, ir arī vairāk laika tērēt naudu. “Tas ir absurdi, ka laikā, kad izdevumi pieaug, ienākumi samazinās.” Esot darba attiecībās, darbinieki bieži bauda arī citas nodrošinātās priekšrocības: pusdienas, tālruni, automašīnu un reizēm pat apmaksātu dzīvesvietu.  “Piepeši jums pašam jāmaksā par visu, bet ar ievērojami mazākiem ienākumiem. Ja algas apmērs pieaug, it īpaši karjeras beigās, tad kritums no algas ienākumiem uz pensijas ienākumiem var būt ievērojams,” piebilst Rajaniemi.

“Mūsdienās pensijas ilgums var būt pat 30 gadi jeb tikpat ilgs posms, cik strādājot pavadītais laiks,” saka Rajaniemi. No mums sagaida, ka strādājot pavadīsim arvien vairāk laika. Ja pensijā dodas minimālajā iespējamajā pensionēšanās vecumā, mūža ilguma koeficients ievērojami samazina pensiju. “Ja uzkrāsiet pensijas vecumam, varēsiet brīvi plānot savu laiku.”

Šī gada aprīlī vidējā vecuma pensija valstī bija 305.08 eiro mēnesī. Vai tas ir pietiekami, lai realizētu savas ieceres pensijā?

Sievietes pensiju apmērā atpaliek no vīriešiem

Tieši sievietēm vajadzētu pievērst īpašu uzmanību pensijai. Lai gan pensijā esošo sieviešu finansiālais stāvoklis salīdzinājumā ar vīriešiem pēdējo gadu laikā ir uzlabojies, sieviešu pensijas ienākumu līmenis joprojām ir zemāks nekā vīriešiem.

Sievietes pensijā vidēji pavada vairāk laika nekā vīrieši, jo sievietēm paredzamais dzīves ilgums ir garāks. Tāpēc sievietēm finanses ir nepieciešamas ilgākam laika posmam. Turklāt, sievietes dodas ilgākos atvaļinājumos saistībā ar bērnu kopšanu, kas arī ietekmē pensijas apmēru.

Sāciet tagad un saglabājiet vēsu prātu kārdinājumu priekšā

Pietiekamu pensijas nodrošinājumu nevar iegūt vienā dienā. Tāpēc jāsāk krāt laikus.
Piemēram, pašreizējo trīsdesmitgadnieku pensijas apmērs būs vidēji 40 – 50 % no algas. Ja šī summa šķiet pārāk maza un jūs sapņojat saglabāt dzīves līmeni vairāk vai mazāk nemainīgu, starpība ir jāsamazina darba gadu laikā.

“Pats svarīgākais ir sākt krāt regulāri un laicīgi, lai kopējais fonds izveidotos pietiekami liels arī ar mazākām summām,” Rajaniemi atgādina.  Jo agrāk sāk krāt, jo lielāks labums, “Ja uzkrāj ilgtermiņā, var iegūt arī lielāku peļņu, jo laiks izlīdzina risku.”

Ir vērts padomāt, vai jums ir piemērotas mazākas ikmēneša uzkrājumu iemaksas vai, piemēram, lielākas uzkrājumu iemaksas reizi pusgadā. “Ja vēlaties palielināt uzkrājumu ar lielāku summu vienā reizē, tad, piemēram, daļu no nodokļu atmaksas vai prēmijām var ieguldīt pensiju fondā,” Rajaniemi iesaka.

“Lai taupītu regulāri, ir nepieciešama pašdisciplīna, jo ir tik viegli ļauties kārdinājumiem un iztērēt naudu tagad, nevis taupīt to nākotnei. Tāpēc pensijas uzkrājumiem būtu jābūt atsevišķi no citiem iespējamajiem naudas fondiem, turklāt stingri jānolemj, ka tos pirms pensijas neaiztiek,” Rajaniemi mudina.

Kā gan klājās bērnam, kurš spēja pagaidīt 15 minūtes? Viņam skolā un darbā veicās labāk, viņš dzīvoja veselīgāk un ilgāk nekā tie bērni, kuri savas konfektes apēda uzreiz.

5 PADOMI, KĀ NODROŠINĀTIES DZĪVEI PENSIJĀ

Noskaidrojiet savas pensijas apmēru. Noskaidrojiet, cik liela būs jūsu pensija, un padomājiet, cik daudz jums pietrūkst līdz vēlamajam dzīves līmenim.

Izmantojiet brīvprātīgās pensijas priekšrocības. Pensiju sistēmas 3. līmenis ir iespēja brīvprātīgi veidot papildu uzkrājumus savai pensijai. Turpiniet uzkrāt un saņemiet likumdošanā paredzētos iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus.

Veidojiet regulāru uzkrājumu. Jūs varat uzlabot dzīves līmeni pensijā, veidojot regulāru uzkrājumu. Uzkrājošā dzīvības apdrošināšana var būt tik vienkārša, cik vien vēlaties. Uzkrājuma veidošana ar dzīvības apdrošināšanas līguma palīdzību sniedz arī nodokļu atgūšanas iespēju, kas paaugstina uzkrājuma efektivitāti. Iepazīties ar uzkrājumu veidošanu.

Darba devēja veiktās iemaksas privātajā pensiju fondā. Arī darba devējs var veikt iemaksas jūsu 3. pensiju līmenī. Noskaidrot pie sava vadītāja vai personāla nodaļā, vai jūsu darba devējs var piedāvāt darbiniekiem šādu risinājumu.

Sapņojiet, plānojiet un baudiet šo dienu.


Similar articles