Atpakaļ jaunajā ierastajā

Pirmā ceturkšņa tirgus pieaugums ir samazinājies, ņemot vērā vispārējo procentu likmju mazināšanos, kas izriet no izmaiņām Federālās rezervju sistēmas monetārajā politikā. Likmju mazināšanās ir vājinājusi nodrošināto valsts obligāciju investīciju atdeves rādītājus un vienlaikus pastiprinājusi riskanto investīciju relatīvo pievilcību. Turklāt zemākas procentu likmes palielina uzņēmumu paredzamo peļņas potenciālu ilgtermiņā, mazinoties parādu apkalpošanas izmaksu izrietošajai peļņas nastai. Tādējādi akciju un korporatīvo obligāciju tirgū pirmajā ceturksnī bija vērojams dramatisks cenu kāpums.

Vienlaikus reālās ekonomikas aktivitātes rādītāji ir bijuši vājāki, nekā tika sagaidīts, liekot domāt, ka šī un nākamā gada pasaules ekonomikas izaugsme būs zemāka nekā ilgtermiņa tendenču pieauguma temps (3,5%). Citiem vārdiem sakot, pasaules ekonomikas izaugsmes prognozes ir samazinājušās, savukārt investīciju tirgus atdeves līmenis ir ievērojami palielināts nekā ilgtermiņa rādītāji. Situāciju varētu raksturot kā atgriešanos pie “jaunā ierastā”.

Kalifornijas investīciju pārvaldības sabiedrības PIMCO kādreizējais direktors Mohameds Elerians (Mohamed El-Erian) jau 2010. gadā nāca klajā ar ekonomikas “jaunā ierastā” koncepciju. Ar “jauno ierasto” viņš domāja situāciju, kas bija izveidojusies Savienotajās Valstīs pēc finanšu krīzes, kad strukturālā ekonomiskā izaugsme bija ievērojami lēnāka nekā iepriekš un regulējums, īpaši uz banku sistēmu vērstais, kļuva arvien ciešāks.  No vienas puses, lēnāka strukturālā ekonomiskā izaugsme izrietēja no pārmērīgo investīciju mazināšanās un zema jauno investīciju līmeņa, bet, no otras puses, kredītu piedāvājumam izsīkstot, mazinājās patērētāju pārspīlētie tēriņi. Šis apraksts arī ir attiecināms uz Eiropu, kur ekonomiskās problēmas bija vēl daudzveidīgākas. Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins apgalvoja, ka viņa valsts pievērsās jaunajam ierastajam, kad tās ekonomiskajai izaugsmei tika ļauts nokristies zemāk nekā par maģisko 7% līmeni 2014. gadā.

Jaunajai ierastajai ekonomiskajai videi ir raksturīgi arī, ka banku smagie stimulēšanas pasākumi bija nepieciešami ekonomikas aizsargāšanai lēnas izaugsmes apstākļos, lai nodrošinātu finansēšanas sistēmu, uzturētu patērētāju pārliecību un (neizbēgami) saglabātu sabiedriskās struktūras.

Lasīt vairāk: Lasīt vairāk: Produktu izvietojumu apskats – 2019


Similar articles