Dārgs, dārgāks tehnoloģiju uzņēmums

Vērtības starpība starp lētākajām un dārgākajām akcijām ir sasniegusi rekordaugstu līmeni, raksta Mandatum Life Akciju portfeļa pārvaldnieks Janne Holtari.

Tirgiem ir raksturīga virzība ar tendencēm. Bieži vien uzplaukumam seko arī vēl tālāks uzplaukums, līdz tendences attīstībā pēkšņi notiek pārtraukums un, no otras puses, lejupslīde bieži vien turpinās ilgāk nekā varētu prognozēt vai ilgāk nekā šī tendence būtu pamatota.

Pēdējo gadu laikā viena no svarīgākajām tendencēm biržā ir bijusi īpaši ASV tehnoloģiju uzņēmumu akciju kursa pieaugums. Attiecīgi līdzīgi uzņēmumi, kas darbojas tradicionālajās nozarēs un jo īpaši Eiropā, pēc vidējiem rādītājiem ir nepārprotami atpalikuši no citu kursu attīstības.

Nasdaq biržā kotētiem tehnoloģiju uzņēmumiem Nasdaq Composite indekss pēdējo piecu gadu laikā ir divkāršojies. Tajā pašā laikā Stoxx 600 indekss, kas lielā mērā raksturo Eiropas uzņēmumus, joprojām atrodas zem 2015.gadā uzrādītā augstākā līmeņa. Atšķirībai ir vairāki iemesli: Eiropas ekonomikas izaugsme ir vājāka nekā Amerikas Savienotajās Valstīs, Eiropas banku sektors ir sliktā stāvoklī un atpazīstami ASV uzņēmumi vairākkārt ir sagādājuši investoriem vilšanos. Piemēram, Amazon un Google mātes uzņēmums Alphabet ir augstākās kvalitātes uzņēmumi un tas, ka to akciju kursi pēdējo gadu laikā ir strauji palielinājušies, vismaz zināmā mērā ir pamatots.

Bieži vien, runājot par tehnoloģiju uzņēmumiem, vērojama atsauce uz tā sauktajiem FANG uzņēmumiem (Facebook, Amazon, Netflix, Google), kas ir atbildīgi par lielu Nasdaq indeksa daļu. Iespējams, mazāk uzmanības ir pievērsts tam, ka aiz šiem tehniskajiem gigantiem ir liels skaits tehnoloģiju un interneta uzņēmumu, kuru akciju kursa attīstība ir bijusi vismaz tikpat spēcīga un kuru novērtējums ir ļoti augsts. Piemēram, Salesforce, kas specializējas klientu attiecību pārvaldībā, piecos gados ir palielinājies par 200 procentiem, un uzņēmuma cenu un apgrozījuma attiecība, šo tekstu rakstot, ir tuvu 10. Shopify, kas piedāvā e-komercijas infrastruktūras risinājumus, akciju kurss piecu gadu laikā ir palielinājies par vairāk nekā 600 procentiem, un cenu un apgrozījuma attiecība ir gandrīz 15.

ASV tehnoloģiju uzņēmumu vērtēšanas līmeņi nesagādā vilšanos

Janne Holtari

Kādā brīdī ir labi ievilkt elpu un salīdzināt investīciju objektu vērtēšanas līmeņus ar to potenciālu un riskiem. Daudzu ASV tehnoloģiju uzņēmumu vērtēšanas līmeņi – izmantojot gandrīz jebkādus mērīšanas rīkus – nesagādā vilšanos. Vienlaikus biržās ir rekordliels skaits uzņēmumu, kuriem raksturīga spēcīga naudas plūsma, nepārtraukta ieņēmumu apjoma uzlabošanās, bet to vērtēšanas līmenis ir patiešām zems. Rekordaugstā atšķirība starp lētākajām un dārgākajām akcijām ir radījusi pievilcīgu iegādes iespēju ilgtermiņa ieguldītājam. Pēdējie seši mēneši ir bijis svētku laiks, lai izveidotu augstas kvalitātes portfeli.

Janne Holtari
Mandatum Life Akciju portfeļa pārvaldnieks


Similar articles