Investoru izvairīšanās no riska ir dabiska – bet ne vienmēr izdevīga

Many white lottery balls with black numbers on them are close together. Close up shot is taken against a white background. Taken by Canon 5D Mark lv.

Izvairīšanās no riska ir cilvēka dabā, taču pārāk baidīties no ieguldīšanas nav izdevīgi. Ilgtermiņā akciju tirgus, neraugoties uz tirgus svārstībām, ir devis daudz vairāk peļņas nekā tas būtu bez investīcijām.

Cilvēku ilgtermiņa mērķi un ikdienas izvēle bieži vien ir pretrunā. Šīs mērķu un rīcības pretrunas ir skaidri redzamas taupīšanas veidos. Aptauju rezltāti liecina, ka somi saprot, ka par savu materiālo labklājību, aizejot pensijā, viņiem jārūpējas pašiem, un daudzi ir sapņojuši arī par mājokļa iegādi un ceļošanu.

Ir vispārzināms, ka norēķinu kontu zemās procentu likmes un regulāra kontu izmantošana padara tos par neefektīviem instrumentiem uzkrājumu veidošanas mērķiem. Tomēr daudzi izvairās no savas naudas ieguldīšanas citur, baidoties no iespējamiem riskiem.

“Cilvēki ikdienas lēmumus bieži vien pieņem intuitīvi, balstoties uz labi zināmiem darbības modeļiem nevis labākās peļņas prognožu aprēķiniem”, saka Lauri Vaittinens, Mandatum Life Investīciju pārvaldnieks.

Izvairīšanās no riska ir dabiska cilvēku īpašība

Bieži vien ieguldījumu neveikšanas iemesls ir izvairīšanās no riska, jo cilvēku dabiskās bailes no zaudējumiem ir lielākas par attiecīgi iespējamās peļņas vērtējumu. Pat apzinoties, ka ieguldīšana ir iespēja vairākkārtīgi palielināt savu materiālo stāvokli, iespējamais naudas zaudējums tiek uztverts kā pārāk liels risks.

Iespējamo draudu uzsvēršana, acīmredzot, ir bijusi mūsu priekšteču būtiska iezīme, taču pašreizējā investīciju vidē nesamērīgi lielās bailes no zaudējumiem viegli var novest pie slikta rezultāta.

“Ienākumi no ieguldījumiem joprojām būs neefektīvi, ja ieguldītājs, baidoties no zaudējumiem, neuzdrošināsies uzņemties pat mērenu risku. Norēķinu konts ir drošs, bet tajā pašā laikā tas noteikti ir ietaupīšanas metode ar zemu ienākumu”, saka Vaittinens.

Informācijas trūkums ir viens no lielākajiem šķēršļiem ieguldījumu veikšanai

Bez izvairīšanās no riska arī informācijas trūkums par pieejamām alternatīvām liek cilvēkiem turēt savus naudas līdzekļus norēķina kontos tā vietā, lai tos ieguldītu citur. Ieguldījumus var sākt veidot ar dažiem desmitiem eiro mēnesī, un ieguldījumi ne vienmēr prasa pastāvīgu tirgus uzraudzību.

Daudziem noguldītājiem var nākties arī pieredzēt, ka, rodoties neparedzētai vajadzībai, ieguldījumus nav viegli izņemt savām vajadzībām. Norēķinu kontā esošais drošības spilvens labi noderēs negaidītu vajadzību gadījumos dažu turpmāko gadu laikā, bet tālākas nākotnes sapņi, visticamāk, realizēsies, kad uzkrājumi spēs augt ieguldījumu veidā.

Piemēram, ja investīciju mērķis ir garantēt labas pēc gadu desmitiem gaidāmās vecumdienas, dodoties pensijā, nav vajadzības uztraukties par šī brīža procentu likmēm vai inflācijas līmeni.

Varbūtību ir grūti uztvert

Plašsaziņas līdzekļi pievērš lielu uzmanību akciju tirgus kritumam biržās, finanšu krīzēm un ar to saistītai iebiedēšanai. Palasot mediju virsrakstus, varētu domāt, ka tirgus pastāvīgi atrodas sabrukuma fāzē. Patiesībā akciju tirgus kritumi notiek reti un neskatoties uz to, ilgtermiņa ieguldījumi ir bijuši izdevīgi.

“Jo investīciju termiņš garāks, jo lielāka iespēja, ka investors sasniegs savu mērķi”, saka Vaittinens.

Tāda pati ilūzijas iespēja redzama, piedaloties loterijas spēlēs. Loterijas ir daudzu cilvēku brīvdienu centrālais notikums, lai gan varbūtība tikt pie galvenās balvas ir tālu no realitātes. Tomēr daudzi, baidoties no biržas cenu krituma, savus aktīvus glabā norēķinu kontos.

Akcionāra riskus var samazināt līdz minimumam, atceroties senu padomu ieguldītājiem: Ieguldījumu risku sadalīšana pa atsevišķiem objektiem ļauj ieguldītājam samazināt kursa svārstību radītos zaudējumus, kādā no ieguldījumu objektiem.


Similar articles