Kā gādāt, lai vecumdienās nepatīkami nepārsteidz līdzekļu trūkums

 

Industrial stairway to heaven

Vai esat domājuši, kā piepildīsiet sen lolotos sapņus, kad būsiet devušies pensijā? 

Ir veikts pētījums ar zefīriem (The Marshmallow Test), kura laikā bērniem liek galdā zefīru ar norunu: viņi var uzreiz apēst vienu zefīru un eksperiments ir noslēdzies. Taču pagaidot 15 minūtes un neaiztiekot šo vienu zefīru, viņi tiks atalgoti ar vēl vienu zefīru. Eksperimenta mērķis ir noteikt pacietības mēru un tā ietekmi uz turpmāko cilvēka dzīvi.
Mēs – pieaugušie un bērni – nemaz neesam tik atšķirīgi. Vai Tu savu nopelnīto darba algu iztērē uzreiz, vai veic regulāru uzkrājumu vecumdienām, nezinot, kad īsti dosies pensijā?

Vai valsts nodrošinātā pensija ļaus turpināt Tev dzīvot, kā ierasts?

Arvien vairāk cilvēku ir pārliecināti, ka ar valsts aprēķinātās pensijas apmēru nepietiks, lai nodrošinātu viņu ierastos dzīves apstākļus. “Pēc karjeras beigām daudzi kļūst aktīvi, jo viņiem beidzot ir laiks, lai nodotos vēlamajām aktivitātēm un interesēm”, uzsver Mandatum Life Baltijas operāciju vadītāja Sanna Rajaniemi.

“Proporcionāli ienākumi samazinās, kamēr izdevumi var pat palielināties,”

Darbinieks darba attiecībās nereti, bez darba algas, saņem papildu priekšrocības – apmaksātas pusdienas vai tālruņa sarunas, automašīnu darba vajadzībām vai pat apmaksātu dzīvesvietu.

“Pēkšņi pienāk brīdis, kad par visu ir jāmaksā pašam ar ievērojami zemākiem ieņēmumiem. Ja algas līmenim ir tendence palielināties, īpaši aktīvās karjeras noslēgumā, atšķirība starp algu un ikmēneša pensiju var būt liela,” turpina Rajaniemi.
Aktīvie pensijas gadi būs ilgāki, jo seniori būs veselīgāki nekā iepriekš un dzīves ilgums ir garāks.

“Mūsdienās pensijas ilgums var būt līdz pat 30 gadiem, un tas ir gandrīz vienlīdzīgs ar laiku, kas pavadīts aktīvās darba gaitās”, saka Rajaniemi.

Sievietes saņemto pensiju apmēra ziņā atpaliek no vīriešiem

Īpašu uzmanību, pensijas gadiem gatavojoties, vajadzētu pievērst sievietēm. Lai gan pēdējā laikā pensionēto sieviešu finansiālais stāvoklis ir nedaudz uzlabojies, pensionētu sieviešu ienākumi joprojām ir zemāki nekā vīriešiem.
 
Pensionētu sieviešu skaits vidēji ir lielāks nekā vīriešu, pateicoties ilgākam sieviešu dzīves rādītājam 

“Sievietēm nepieciešams ilgāks periods, kurā saņemt aprēķināto pensiju”, skaidro Rajaniemi.

Ir vairāki iemesli šādai atšķirībai:

Vidēji sievietes kopumā saņem zemāku darba samaksu nekā vīrieši, un tāpēc valsts aprēķinātā pensija ir mazāka.
Piedevām, sievietes dodas ilgākos atvaļinājumos saistībā ar bērnu kopšanu, kas arī ietekmē pensijas apmēru.

Sāc gatavoties jau tagad – neļaujies mirkļa iegribu tēriņiem, bet uzkrāj

Vecumdienām nepieciešamais uzkrājums nevar tik sasniegts īsā laikā. Tev jau laicīgi vajadzētu sākt veidot uzkrājumu. Ja laicīgi sāksi veikt papildu uzkrājumus vecumdienām, Tu daudz brīvāk varēsi plānot savu došanos pensijā.

Noskaidro, cik liela būs Tava pensija, izmantojot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras portāla manapensija.lv kalkulatoru. Ja šī summa šķiet par mazu, lai saglabātu savas pašreizējās dzīves apstākļus, šī starpība ir jāsamazina, veidojot uzkrājumu, kamēr esi darba attiecībās.

“Svarīgi ir atcerēties, ka jebkura summa (pat vismazākā), kas atlicināta regulāri – ilgtermiņā veido labu uzkrājumu,” izceļ Rajaniemi. “Uzkrājums, kas veidots ilgākā laika posmā var atnest lielāku peļņu, jo laiks kompensē risku.”

Iesakām Tev apdomāt – vai Tev vieglāk ir ik mēnesi veikt uzkrājumus, iemaksājot nelielu summu, vai, lielākas summas reizi pusgadā. “Regulāru uzkrājumu veidošana prasa pašdisciplīnu un stingru raksturu, jo ir ļoti viegli padoties mirkļa iegribas tēriņiem un iztērēt naudu, tā vietā, lai to atliktu un veidotu uzkrājumus, kas paredzēti nākotnei. Ļoti prātīgi ir turēt uzkrājumu vecumdienām atsevišķi no citām iespējamām naudas rezervēm, kas paredzētas nākotnei, ar nosacījumu, ka šo uzkrājumu nedrīkst iztērēt pirms došanās pensijā,” iesaka Rajaniemi.

Ak, un kā atrisinājās pētījums ar bērnu, kurš cietās 15 minūtes, lai neapēstu zefīru?
Viņam daudz labāk veicās skolas un vēlāk arī darba gaitās, un viņš nodzīvoja ilgāku laiku ar veselīgāku dzīvesveidu, nekā tie bērni, ka notiesāja zefīru nekavējoties.

Vairāk par iespējām veidot uzkrājumu skati šeit: Uzkrājumu veidošana


Similar articles