Kur atrast nākotnes Apple? Krīzes apstākļos veidojas jaunas investīciju pasaules zvaigznes

2020. gads tirgos bija vēsturisks. Visu uzmanība bija pievērsta straujām tirgus izmaiņām un dramatiskiem akciju tirgu pieaugumiem un kritumiem. Tomēr skaidri saskatāmo notikumu aizsegā notika izmaiņas, kuru rezultātā nenovēršami izvirzījās jaunās investīciju tirgu zvaigznes.

lm_water

Tomēr uz brīdi vēl atgriezīsimies pie koronavīrusa pandēmijas un tās radītās situācijas. Pirms koronavīrusa pandēmijas dzīvojām vēsturiski ilgas tirgu izaugsmes laikos, kas ilga apmēram 11 gadus.

Koronavīrusa pandēmijas rezultātā tirgi sabruka, taču pēc dramatiska krituma piedzīvoja rekordātru izaugsmi. Tirgus procentu likmju zemais līmenis un alternatīvu mazā pieejamība uzņēmumu vērtējuma līmeņus pacēla vēsturiskos augstumos.

Piemēram, Apple ir pirmā ASV sabiedrība, kuras tirgus vērtība ir pārsniegusi divu miljardu dolāru atzīmi. Pēc daudzu domām, koronavīrusa izraisītajā krīzē par uzvarētāju kļuva tehnoloģijas sektors, jo tehnoloģijas sektora ilgstošā stiprā virzība, koronavīrusa pandēmijas laikā, pat paātrinājās. Pieci lielākie tehnoloģiju uzņēmumi veido rekordlielu daļu visos ASV akciju tirgos.

Šajā neparastajā tirgus gadā daudzi domā, kas ir sagaidāms nākotnē un uz ko tagad būtu jāvērš ilgtermiņa investīcijas. Taču, kur atrast nākotnes zvaigžņu sektoru vai jauno Apple? No šī jautājuma izriet cits jautājums — kur nākotnē koncentrēsies naudas plūsmas un kas to ietekmēs? Atbilde ir vienkārša — tās ir klimata pārmaiņu izraisītās izmaiņas enerģijas un izejvielu ražošanā.

Klimata pārmaiņas būtiski ietekmē sabiedrības attīstību un investīciju tirgos kotēto sabiedrību spēju darboties. No vienas puses, klimata pārmaiņas rada riskus, kas negatīvi ietekmē daudzu uzņēmumu nākotnes perspektīvas. Bez vēlmes vai spējām ātri mainīties šie uzņēmumi nebūs nākamo gadu tirgu veiksminieku vidū. No otras puses, klimata pārmaiņu mazināšana atver investoriem jaunus investīciju objektus un iespējas, kurus ir vērts izmantot.

Nav nekāds brīnums, ka J.P. Morgan* investoru vidū nesen veiktajā aptaujā 71 procents respondentu uzskatīja, ka koronavīrusa izraisītā pārsteidzošā riska īstenošanās vairo zināšanas un pastiprina rīcību, arī gatavojoties jau zināmajiem, piemēram, klimata pārmaiņu, riskiem. Saskaņā ar Goldman Sachs ESG pētījumu, visa ESG (Environmental, Social and Governance) jeb vides, sociālajā un pārvaldības jomā investējamo fondu neto naudas plūsma ir bijusi pozitīva jau vairākus gadus un tikai šī gada jūlijā tajos ieplūda rekordliela summa — 13 miljardi eiro.

Arī somu investoriem vajadzētu ņemt vērā klimata pārmaiņas un enerģijas jomā sagaidāmo izmaiņu sniegtās iespējas. Daudzi uzņēmumi jau tagad visu savu biznesu pārorganizē uz klimata pārmaiņu mazināšanu, un aizvien lielāks ir to uzņēmumu skaits, kas gūst ievērojamu peļņu, vienlaicīgi meklējot alternatīvas atjaunojamu dabas resursu izmantošanai un izmešu mazināšanai. Krīžu izraisītās tendences bieži vien pastiprinās, tādēļ tirgos pārmaiņas var būt saskatāmas pavisam drīz. Šī iemesla dēļ investīciju portfeļa koriģēšanu un vides risku ievērošanu ir ieteicams izvirzīt priekšplānā.

Metožu izvēle ir plaša. Piemēram, iShares Global Clean Energy ETF fonds, kas investē atjaunojamos un tīros enerģijas veidos (clean energy), piemēram, saules, vēja un siltuma enerģijā. Tā peļņa tikai 2020. gada sākumā bija apmēram 34 procenti. Fonds ir investējis līdzekļus, piemēram, uzņēmumā Plug Power Inc., kas projektē un ražo ūdeņraža šūnas. Tiek uzskatīts, ka ūdeņraža nozīme enerģijas ražošanā un enerģijas uzglabāšanā nākamajos gados pieaugs. Starp investīciju objektiem ir lielu izaugsmi pieredzējušais Sunrun, kas ir ASV saules paneļu uzstādīšanas un apkalpošanas uzņēmums.

Turpmāk peļņa būs gūstama arī ar tīru ūdeni, jo ūdens pieejamība un lauksaimniecības apstākļi ietekmēs patērētāju un uzņēmumu darbības vidi visā pasaulē. Ūdens daudziem uzņēmumiem ir lēts resurss un to mēdz uzskatīt par kaut ko pašsaprotamu. Klimata pārmaiņu dēļ situācija tomēr var ātri mainīties. Piemēram, daudznacionālie dzērienu ražošanas uzņēmumi Indijā sausuma dēļ ir bijuši spiesti slēgt rūpnīcas. Daudziem uzņēmumiem ūdens pieejamības nodrošināšana jau rada finansiālu spiedienu un liek veikt papildpasākumus.

Attiecībā uz šo jautājumu notiek lēna pamošanās. Tirgus cenas ir redzamas, piemēram, iShares Global Water UCITS ETF fondā, kas investē ūdensapgādes jomas uzņēmumos. Starp fonda investīciju objektiem var minēt American Water Works, kas tostarp nodrošina dzeramo ūdeni 46 ASV štatos, un Xylem, kas ražo ūdenssūkņus un citas ūdensapgādes infrastruktūrai nepieciešamas preces.

Citiem vārdiem sakot, lai arī krīze daudziem uzņēmumiem un privātpersonām ir radījusi finansiālas problēmas, pagaidām izskatās, ka interese par klimata pārmaiņu mazināšanu un atbildīgu investēšanu strauji pieaug. Šī attīstība tikai turpināsies.

* https://www.jpmorgan.com/global/research/covid-19-esg-investing

Mandatum Life piedāvā Jums iespējas ieguldīt uzņēmumos un fondos, kas dažādos aspektos ņem vērā ESG faktorus. Uzziniet vairāk, jautājot savam konsultantam vai sazinoties ar mums pa tālr. 67 503 333.

Similar articles