Lai veiktu investīcijas nekustamajā īpašumā, vajadzīga vīzija – Trevian meklē ienesīgus īpašumus visā Somijā

Investoram, kurš vēlas investēt labi pelnošā nekustamajā īpašumā, bieži vien jāpievēršas tādiem ieguldījumu objektiem, kas prasa plašāku redzējumu un vairāk pūļu, uzskata nekustamo īpašumu pārvaldītājs Trevian.

PMK māja, Tamperē, celta 1937. gadā kā kokvilnas ražotnes pārdošanas birojs ar Jarl Eklund zīmējumiem, izīrētā platība: 17 367 m2, no kuriem 1/3 ir biroja telpas, īrnieki: 61

PMK māja, Tamperē, celta 1937. gadā kā kokvilnas ražotnes pārdošanas birojs ar Jarl Eklund zīmējumiem, izīrētā platība: 17 367 m2, no kuriem 1/3 ir biroja telpas, īrnieki: 61

„Vienistabas dzīvokļi augošajos centros.” Tā ir bijusi daudzu nekustamā īpašuma investoru mantra pēdējo desmit gadu laikā, un ir izrādījusies par labi funkcionējošu ieguldījumu stratēģiju. Mazo mājokļu cenas lielajās pilsētās ir pieaugušas un īrniekus tiem atrast ir bijis viegli.

Tomēr Somijas nekustamo īpašumu pārvaldīšanas uzņēmums Trevian uzskata, ka nākotnē nekustamā īpašuma investoram, kas meklē labas peļņas iespējas, būs jāorientējas uz pilnīgi cita veida objektiem.

„Piemēram, izņemot atsevišķus izņēmumus, no Helsinku centra īpašumiem ir veltīgi gaidīt ievērojamu peļņu,” saka Trevian Rahastot AIFM rīkotājdirektors Amos Janhunen.

„Pareizais nekustamais īpašums, pareizie nomnieki un pareizie cilvēki, kas nodarbojas ar pārvaldīšanu. Ar šādu kombināciju var tikt tālu.”

Emaljas zieds, Järvenpää Būvniecības gadi: 1920. - 1930. gads Nomas platība: 6 294 m2 Īrnieku skaits: 21

Emaljas zieds, Järvenpää
Būvniecības gadi: 1920. – 1930. gads
Nomas platība: 6 294 m2
Īrnieku skaits: 21

Trevian ir somu nekustamo īpašumu pārvaldītājs, kas pārvalda komerciālo nekustamo īpašumu aktīvus. Trevian pārvaldāmo aktīvu vērtība ir aptuveni viens miljards eiro, un vairāk nekā 50 darbinieku dažādos Somijas reģionos. Tas nozīmē, ka uzņēmums ir viens no Somijas lielākajiem specializētajiem nekustamo īpašumu pārvaldītājiem.

„Līdzīgu aktīvu pārvaldītāju, kas specializējas tikai komerciālā nekustamā īpašuma jomā, pasaulē nav daudz, bet Somijā nemaz. Šajā starptautiskajā aktīvu pārvaldītāju un kapitāla ieguldītāju lokā tad arī mēs esam atraduši sava biznesa modeli,” saka Amoss Janhunens.

Tajā pašā laikā Somijas nekustamā īpašuma investīciju tirgus ir strauji attīstījies starptautiskā mērogā. Pagājušajā gadā divas trešdaļas darījumu veica ārvalstu investori.

„Pašlaik starptautiskie naudas līdzekļi koncentrējas galvenokārt Helsinkos, bet ir parādījušās pazīmes, kas liecina par ārvalstu investīciju novirzīšanos uz augošajiem centriem reģionos,” saka Janhunens.

Pazīsti vietu, pazīsti tirgu

Trevian piedāvātie īpašumi bieži prasa aktīvu darbu. Tas nozīmē, ka peļņu no daudziem viņu iegādātajiem objektiem var palielināt, aktīvi attīstot nekustamo īpašumu un piemērojot jaunu domāšanas veidu.

Trevian ieteiktajos objektos īpaša nozīme ir vietas pazīšanai un redzējumam par visa reģiona turpmāko attīstību. Trevian motto teicami apraksta uzņēmuma investīciju filozofiju: „Mēs zinām, kā padarīt īpašumu ienesīgu.”

Pūles un Trevian prasmes raksturo arī ienesīgumam izvirzītie mērķi. Trevian Mandatum Life Real Estate II investīciju groza ikgadējā ienesīguma mērķis ir 8-10 procenti.

„Tirgū ir pieejams arī augstāks peļņas piedāvājums, bet Mandatum Life Real Estate II – investīciju groza stratēģija ir iegādāties mazāk kapitāla tirgus faktoriem pakļautus objektus,” precizē Janhunen.

Viens no prasīgākajiem objektiem, kam nepieciešama mūsdienīga domāšana, ir Rovaniemi Sampo centrs, ko Trevian Fund iegādājās 2018. gada beigās. Blakus Sampo centram, Trevian Fund plāno vairāk nekā 90 metru augstu 26 stāvu viesnīcu. Pēc projekta realizācijas tā kļūtu par augstāko viesnīcu Somijā. Vēl blakus tirdzniecības centram ir paredzēts jauns biroju un konferenču komplekss. Jaunos pakalpojumus dabiski atbalsta Sampo centra nomnieki.

„Objekta aktīva attīstība palīdzēs gan jaunām, gan esošām aktivitātēm Sampo centrā. Īrnieki labprātāk dod priekšroku objektam, kura attīstības mērķi ir skaidri,” saka Janhunens.

Sampokeskus, Rovaniemi Būvniecības gadi: 1967, 1989, 1990 Nomas platība: 14 428 m2, tai skaitā komercplatība 60% Īrnieku skaits: 61

Sampokeskus, Rovaniemi
Būvniecības gadi: 1967, 1989, 1990
Nomas platība: 14 428 m2, tai skaitā komercplatība 60%
Īrnieku skaits: 61

„Trevian pastāvīgi piedāvā nekustamo īpašumu dažādos Somijas reģionos.”

Pastāv viena tendence, kurai Trevian dod priekšroku īpašuma meklēšanā. Somu institucionālajiem investoriem pieder ievērojams daudzums Somijas komerciālo īpašumu. Tomēr daudzas no šīm institūcijām vēlas samazināt Somijas īpašumu īpatsvaru savos portfeļos, tāpēc Trevian pastāvīgi tiek piedāvāts nekustamais īpašums dažādos Somijas reģionos. No tiem tikai daži un īpaši atlasīti objekti nonāk Trevian Fund portfelī.

Dažreiz objektus var atrast “ārpus tirgus”, kad iegādājamie objekti nav publiskā pārdošanā. Šādā gadījumā objekta īpašnieki tieši sazinās ar Trevian vai arī Trevian pašu spēkiem meklē objektus interesantās vietās. Fonds ir iegādājies vairākus šādus objektus, kurus pirms Trevian piedāvājuma īpašnieks nebija pat domājis pārdot.

Prioritāte – nomnieks

Pēc Amosa Janhusena domām, daudzi nekustamā īpašuma ieguldītāji nedomā par nomnieka interesēm.

„Mēs pārvaldām ne tikai īpašumus, bet arī nomniekus. Mums ir vienlīdzīgi ir jārespektē gan investori, gan nomnieki, un tieši šajā jomā mēs esam priekšgalā. Mēs uzmanīgi uzklausām nomnieku vēlmes un, ja nepieciešams, risinām arī viņu problēmas. Tikai tādā veidā mēs varam saglabāt labākos nomniekus,” saka Janhunens.

Leaf Center, Turku. Celtniecības gadi: 1941, 1955, 1962, 1976; Nomas platība: 36 490 m2; Īrnieku skaits: 145

Leaf Center, Turku.
Celtniecības gadi: 1941, 1955, 1962, 1976;
Nomas platība: 36 490 m2; Īrnieku skaits: 145

Komercplatību īres tirgus pāris desmitgadu laikā ir būtiski mainījies. Vēl 21. gadsimta sākumā bija ierasts noslēgt desmit gadu nomas līgumus ar „enkura” nomniekiem.

Tagad arvien mazāk nomnieku uzdrīkstas desmit gadus saistīties ar vienu un to pašu vietu.

„Mēs vēlamies apmierinātus nomniekus, un ar varu nepiespiežam tos palikt, slēdzot ilgtermiņa īres līgumu. Tas ir vienīgais veids, kā nodrošināt ilgtermiņa biznesu,” saka Reima Södervall, Trevian Asset Management izpilddirektors.

Daudzos gadījumos īstermiņa nomas līgumi ir arī iznomātāja interesēs, jo tie nodrošina elastību un, otrkārt, palīdz atrast konkrētajām telpām vispiemērotākos nomniekus.

„Pareizais nekustamais īpašums, pareizie nomnieki un pareizie cilvēki, kas nodarbojas ar pārvaldīšanu. Ar šādu kombināciju nekustamā īpašuma investīcijās var tikt  tālu,” apkopo Södervall.


Similar articles