Nekustamā īpašuma investori saskata iespējas Lielbritānijā

Ilustracija_9.4.2018

Autors: Annukkas Oksanenas (Annukka Oksanen) Attēls: Pietari Posti

E-komercijas īpatsvars šogad pieaugs līdz 18% no Apvienotās Karalistes mazumtirdzniecības apjoma. Šis rādītājs ir viens no augstākajiem pasaulē. Britu atkarība no e-komercijas ir novedusi pie nepieciešamības Apvienotajā Karalistē veidot loģistikas centrus. Papildus jaunu loģistikas centru celtniecībai jāveic arī veco centru renovācija un pielāgošana specifiskām vajadzībām.

Viena no aktuālajām tendencēm nekustamo īpašumu ieguldījumu jomā ir diferencēti prasību līmeņi loģistikas un rūpniecības nekustamajiem īpašumiem. Klientiem, proti, potenciālajiem īrniekiem, telpām un to izmantošanai var būt atšķirīgas prasības. Turklāt, attīstoties tehnoloģijām, prasības mainās nepārtraukti. Izvēloties ieguldījumu mērķi, ieguldītājam jābūt uzmanīgam.

Clearbell Capital LLP partneris Robs Vests  (Rob West) spēcīgi tic loģistikas nekustamajiem īpašumiem kā ieguldījumu mērķim, taču uzskata, ka padziļinātas vietējās situācijas zināšanas ir galvenais faktors veiksmīgā ieguldījumu veikšanā.

Vests min piemēru. Pirms ieguldījumu veikšanas Clearbell Capital valsts mēroga Cara loģistikas portfelī notika divas tikšanās ar iegādei paredzētā īpašuma īrniekiem. Vests vēlējās iepazīt īrniekus un izprast viņu plānus.

„Ir būtiski izprast īrnieku plānus un vēlmes. Tas mazina ieguldītāja riskus,” skaidro Vests. Tādējādi tik nodrošināta īres maksa, t.i., regulāri ienākumi, kā arī tas, ka pilnībā izīrētu īpašumu var pārdot par labu cenu.

Šis gadījums ir piemērs tam, kā nekustamo īpašumu stratēģa var aptvert visu, sākot no būtiska makroekonomikas politikas jautājuma kā Brexit, līdz smalkākajai mikroekonomikai, proti, individuālajam īrniekam. Papildus šiem aspektiem var minēt arī tādas globālas tendences kā urbanizācija un digitalizācija.

Arī finanšu krīze ir atstājusi savas pēdas nekustamo īpašumu nozarē. Neskaidrība sāka izplatīties Apvienotajā Karalistē no ASV jau 2007. gadā.

„Loģistikas objekti tika būvēti un tie piesaistīja lielus ieguldījumus līdz 2007. gadam, taču gadu gaitā attīstība apstājās. Pēdējā laikā neskaidrību ir izraisījis Brexit: 2017. gada pirmajā pusē tika uzbūvēts par 60% mazāk loģistikas centru nekā attiecīgajā periodā 2016. gadā,” norāda Vests.

„Šobrīd pārliecība ir atgriezusies, taču celtniecības darbi vēl nav uzsākti. Tomēr pieprasījums ir acīmredzams.”

Strikti plānošanas noteikumi un celtniecības zemes trūkums blīvi apdzīvotajā Lielbritānijā vēl vairāk palielina starpību starp pieprasījumu un piedāvājumu.

Brexit un tā šausmu scenāriji iebiedēja daudzus nekustamo īpašumu investorus, kas atteicās no nenoteiktiem objektiem un pilsētu centriem, un daži no tiem pat pārcēlās uz ārvalstīm. Šobrīd lielākais Brexit izraisītās panikas vilnis ir noplacis. Taču Vests prognozē, ka neskaidrība turpināsies līdz pat 2019. gada martam. Līdz tam laikam būtu jānoslēdz Brexit līguma pārrunas.

„Brexit ir padarījis ieguldīšanas procesus interesantākus, jo tā radītā faktiskā ekonomiskā ietekme ir bijusi mazāka nekā tika gaidīts. Tirgū esošais garastāvoklis ir pasliktinājies, taču Apvienotās Karalistes ekonomika aug un sterliņu mārciņa ir vājinājusies. Tagad ir labs brīdis izpētīt ieguldījumu tirgu.”


Similar articles