Optimisma vai vilšanās laiks?

vaihtoehtoiset-sijoitukset-houkuttavat

Globālā tirgus apskats par 2019. gadu un 2020. gada perspektīva

Nenoteiktības gads

Lielākā daļa investoru ir vienisprātis, ka nenoteiktība ir viens no spēcīgākajiem ieguldījumu peļņas virzītājiem. Augstas nenoteiktības (t.i., augsta riska) apstākļiem mēdz sekot peļņa, tomēr daudzi kļūst bailīgi un izvairās iesaistīties nemierīgos tirgos.

Pēdējo 12 mēnešu laikā mēs piedzīvojām Argentīnas aktīvu sabrukumu, sociālos nemierus visā Latīņamerikā, kuri satricināja uzticību Brazīlijas tirgum, kā arī nemierus Honkongā, Francijā un tāpat, protams, Donalda Trampa pretenciozās ambīcijas, par kurām tika paziņots vietnē Twitter un kas bieži izraisīja atbildes reakciju.

Aizvadīto gadu mēs atcerēsimies kā laiku, kad notika intensīvs tirdzniecības karš un tika justa ievērojama centrālo banku klātbūtne.

Zobs pret zobu

2019. gads bija Trampa radīts brauciens pa amerikāņu kalniņiem. Vispirms mēs uzzinājām par 2018. gadā ieviesto tarifu atcelšanu, pēc tam – par nodomu paaugstināt tarifus un īstenot tirdzniecības sarunu plānus. Līdz 2019. gada 13. decembrim tam sekoja citas atriebības darbības saistībā ar tarifiem, pēc tam ASV un Ķīna, tieši pirms jauno tarifu stāšanās spēkā, paziņoja par “darījuma pirmo fāzi”. Nemitīgi jaunumi par tirdzniecības sarunām daudziem investoriem radīja satraukumu un piespieda viņus pāriet uz īpaši drošiem, zema ienesīguma tirgiem, piemēram, valdības obligācijām.

Par vienu no ticamākajiem tirdzniecības stāvokļa atspoguļotājiem ir kļuvis ASV dolāra un Ķīnas juaņas valūtas kurss. Atšķirībā no citām valūtām, juaņas vērtību katru dienu, ar 2 % pieļaujamo svārstību amplitūtu, nosaka Ķīnas valdība. Citiem vārdiem sakot, tas ir Ķīnas instruments, kas ļauj paglābties no tirdzniecības attiecību negatīvajām sekām. Piemēram, ja ASV paaugstina tarifus Ķīnas precēm, Ķīnas Tautas banka (ĶTB) var mākslīgi pazemināt juaņas vērtību, izraisot eksporta palielinājumu, lai uzlabotu tās tirdzniecības bilanci. Tālāk redzamajā grafikā ir atspoguļotas tirdzniecības attiecības starp ASV un Ķīnu – augošs valūtas kurss (dolāra vērtības palielināšanās attiecībā pret juaņu) nozīmē, ka tirdzniecības sarunas kļūst drūmākas (paaugstināti tarifi, veikti pretpasākumi u.c.) un otrādi. Valūtas kurss noteikti tiks plaši izmantots arī šogad.

ASV dolāra / Ķīnas juaņas kurss

USDCNY

Avots: Bloomberg, 13.01.2020

Centrālo banku triumfs

Dažu pēdējo gadu laikā uzmanības centrā ir nonākušas centrālās bankas. Pagājušogad ASV Federālā rezervju sistēma (FRS) veica radikālu pagriezienu, pārtraucot procentu likmju paaugstināšanas aktivitātes par labu likmju samazināšanai, jo uzskati par ASV ekonomiku ievērojami mainījās. Neraugoties uz to, ieilgušais “lētās naudas” laikmets, tirgos tiek vērtēts pozitīvi.

Kā jau minēju iepriekš, Ķīnas Tautas banka pirmo reizi kopš 2008. gada finanšu krīzes, ļāva juaņas kursam nokrist zem 7 juaņām par ASV dolāru, izmantojot to “cīņai” pret Trampa centieniem palielināt tarifus Ķīnas precēm.

Arī Eiropas Centrālā banka (ECB) pieņēma lēmumu pagarināt nulles procentu likmju periodu un atsāka savu aktīvu iegādes programmu ar mērķi “uzturēt labvēlīgus likviditātes nosacījumus un plašu monetārās politikas regulējuma pielāgošanas pakāpi”. Tomēr šie plāni piesaistīja Donalda Trampa uzmanību, pēc kuriem viņš tvītoja: “Ļoti negodīgi attiecībā pret Amerikas Savienotajām Valstīm!” norādot, ka tas bijis centiens vājināt eiro, “lai atvieglotu konkurenci ar ASV”. Šādas piezīmes investoriem kārtējo reizi liek domāt, vai Eiropa 2020. gadā netiks virzīta kā nākamais mērķis Trampa tirdzniecības karā.

Laipni lūgti jaunajā desmitgadē!

Šajā gada periodā ekonomisti un investīciju guru tradicionāli mēdz sniegt prognozes par notikumiem, kas gaidāmi nākamajos 12 mēnešos. Es, protams, neesmu guru. Tāpēc tikai aplūkoju faktus, dažādus ekonomikas modeļus un iepriekšējā gadā apkopoto informāciju, lai sniegtu manu ieskatu par to, ko varam sagaidīt 2020. gadā.

Šis gads burtiski ir iesācies ar sprādzieniem. Trampa pirmais pasūtījums darba kārtībā – Irānas militārā komandiera Kasema Soleimani (Qassem Soleimani) slepkavība ar raķešu triecienu. Šis solis nepalika neievērots. Jau pēc pāris dienām, lai apmierinātu islāma režīma vēlmi pēc atriebības, Irāna uzbruka vairākām ASV karabāzēm Irākā. Tomēr 2020. gada 8. janvārī Tramps paziņoja, ka ASV neturpinās pretdarbības pret Irānu, jo ASV karabāzēs nebija ievainoto. Cerams, ka tas atvieglos saspīlējumu Tuvo Austrumu reģionā, un neviena no pusēm neveiks turpmākas militāras darbības, izvairoties no kara jaunajā desmitgadē. Tomēr Irānas valdība saskaras ar pilsoņu protestiem pēc tam, kad tā “nejauši” notrieca lidmašīnu, kurā gāja bojā visi 176 pasažieri.

Politika, ekonomika, vides, sociālo un pārvaldības jautājumi un tirgi

No politiskā viedokļa Tramps joprojām būs uzmanības centrā. Viņa neparedzamie lēmumi tirdzniecības un globālo attiecību jomā būs galvenie tirgus atdeves virzītāji. Piemēram, 13. janvārī, lai apturētu tirdzniecības karu, tieši pirms “darījuma pirmās fāzes” parakstīšanas vēlāk tajā pašā nedēļā, ASV Valsts kases departaments no Ķīnas noņēma birku “valūtas manipulators”. Šīs ziņas rosināja pozitīvu noskaņojumu, kura dēļ NASDAQ indekss pieauga par 1%.

2020.gads ir ASV prezidenta vēlēšanu gads. Būs interesanti sekot tam, vai Trampa impīčmenta process darbosies viņa labā vai pret viņu. Eiropā spēcīgo līderu ēra pamazām izdziest, jo Merkeles laikmets tuvojas beigām, bet Emanuelam Makronam ir savas politiskās problēmas Francijā. Visbeidzot, briti turpina ES pamešanas procesu. Nozīmīgā Borisa Džonsona uzvara parādīja, ka mazāk striktu Brexit vienošanos būs vieglāk realizēt ar lielāku parlamenta konservatīvo deputātu skaitu.

Raugoties no monetārās un ekonomiskās perspektīvas, ļoti iespējams, ka centrālās bankas arī turpmāk ieņems miermīlīgu pozīciju ar zemām procentu likmēm, lai veicinātu ekonomikas stabilitāti un izaugsmi visā pasaulē. Tomēr, tiklīdz ekonomiskie faktori, ieskaitot inflāciju, sāks norādīt uz uzlabojumiem, sagaidāms, ka politikas veidotāji ieņems agresīvāku nostāju. Tā kā valstis uzrāda nedaudz lielāku stabilitāti, pašreizējās globālās ekonomikas izaugsmes prognozes 2020. gadam ir 2,9% (2019. gadam – 2,8%). Ņemot vērā to, ka ASV tirgus kopumā saglabā stabilitāti, visa uzmanība tiks pievērsta ražošanas nozares attīstībai Eiropā.

Manuprāt, 2020. gads nebūs ar bināru iznākumu – krīze vai nu būs vai nebūs. Visticamāk, ka priekšvēlēšanu kampaņas un impīčmenta procesa dēļ Tramps uzvedīsies “mierīgāk”. Kā arī, ja turpināsies “lētās naudas” periods, pašsaprotams iznākums tam būs veselīga ekonomiskā izaugsme. Kaut arī Ķīna kļūst par pasaules ekonomikas lielvalsti, ir vērojami pretrunīgi signāli. No vienas puses, tiek radīts pozitīvs noskaņojums, jo ĶTB sniedz atbalstu mazajiem uzņēmumiem, samazinot aizdevēju rezervju prasību normu, tomēr no otras puses, tas vēl ciešāk ir iemidzinājis guļošo pūķi. Kāpēc tā? Ķīnas korporatīvo saistību neizpilde 2019. gadā jau palielinājās līdz jaunam, rekordaugstam līmenim, un, piešķirot riskantākus aizdevumus, vienkārši tiek atlikta neienesīgu aizdevumu negatīvā ietekme. Neraugoties uz to, sagaidāms, ka 2020. gadā Ķīna turpinās savu 6% + IKP pieaugumu.

ASV lejupslīdes varbūtība nākamajos 12 mēnešos

reces

Avots: Mandatum Life, FED (J. H. Wright, 2006), Bloomberg

Viena no prognozēm, ko es vēlētos izteikt 2020. gadam un nākamajai desmitgadei, ir pieaugošā vides, sociālo un pārvaldības (VSP) jautājumu nozīme.

Globālajiem vides jautājumiem pēdējā gada laikā tiek pievērsta pastiprināta uzmanība, un šis process neapstāsies.

Tas ir neizbēgami, kamēr nākamā (jeb Grētas Tūnbergas) paaudze kļūs par dominējošo un uzņēmumiem būs jāpielāgojas, lai notvertu pieaugošo bagātību. Viens no galvenajiem šo uzņēmumu uzdevumiem būs saprast, kā nodrošināt videi draudzīgāku izaugsmi. Vai tie var emitēt zaļās obligācijas? Vai tie var kļūt par 100% zaļās enerģijas izmantotājiem? Vai tie var samazināt oglekļa izmešu daudzumu? Šiem uzņēmumiem būs būtiski nezaudēt potenciālo klientu interesi par viņu pakalpojumiem tad, ja tie nespēs kļūt zaļāki.

Labi, bet kā ar finanšu tirgiem? Neatkarīgi no tā, vai būs krīze, cilvēkiem būs jādomā par to, kādi aktīvi ir piemēroti viņu ieguldījumu portfelim. Kamēr “drošie” aktīvi, piemēram, valdības obligācijas, sniedz ļoti zemu ienesīgumu, mums ir jāmeklē kvalitatīvi jaunattīstības tirgu aizdevumi, zelts vai valūtas, kas paaugstinātas nepastāvības scenārijā darbotos kā buferis. Zelts, kas nenoteiktības periodā tiek uztverts kā drošs variants, pagājušajā gadā pieauga gandrīz par 18%, bet riskantie aktīvi, piemēram, akcijas, pieauga par 25% (MSCI World). Viena lieta ir skaidra – politiskās, ekonomiskās vai monetārās nenoteiktības laikā, labi sabalansēts portfelis var palīdzēt samazināt risku un paaugstināt vērtību. Lai kontrolētu risku, tradicionālās aktīvu klases (akcijas un obligācijas) būs jādažādo, izmantojot alternatīvas (preces, nekustamais īpašums, privātais kapitāls / obligācijas).

assets

Avots: Blackrock

Kopsavilkums

Kopumā, domājams, ka 2020. gads būs mērenāks pagājušā gada variants. Bažas par ekonomikas lejupslīdi ir noplakušas, lētās naudas programmas joprojām darbojas, tirdzniecības attiecības kļūst vieglākas (vismaz pagaidām), un investori uzlabo savas navigācijas prasmes caur politisko nenoteiktību, kuru galvenokārt rada Donalds Tramps. Finanšu tirgos valda vienprātība, ka visticamāk, samazināsies pieprasījums pēc valdības obligācijām, salīdzinot ar izdevīgākiem parāda instrumentiem, piemēram, labas kvalitātes korporatīvo parādu vai aizdevumiem. Runājot par akcijām, būtu naivi uzskatīt, ka peļņas ziņā šis gads būs tikpat izcils, tāpēc investori sagaida tradicionālākus ilgtermiņa vidējos rādītājus.

JULIUS POLIAKAS, MANDATUM LIFE