Skaldi un valdi

Tehnoloģijas uzņēmumu akciju kursi, patēriņam pārejot uz internetu, ātri ir pavērsušies uz augšu, taču tūrisma un aviācijas akciju vērtība ir turpinājusi rukt. Skatoties pagātnē, koronavīrusa ietekme liekas pašsaprotama. Tomēr varēja notikt arī citādi, atgādina portfeļa pārvaldnieks Topiass Kukasniemi.

TOPIASS KUKASNIEMI

raidat

No vienas puses, šis gads investoriem ir sniedzis iespējas gūt gadījuma rakstura peļņu ar atsevišķām uzvarētāju akcijām un, no otras puses, – piedāvājis hype akciju lamatas, kurās pazaudēt naudu. 2020. gads nav raksturojams kā akciju pircēju gads, taču to var analizēt arī no risku pārvaldības skatpunkta: diez vai jebkad iepriekš investīciju portfeļa pietiekama diversifikācija ir bijusi tik svarīga kā šajā gadā.

Investīciju tirgu uzvedība koronavīrusa izraisītās krīzes laikā zināmā mērā atšķiras no to uzvedības agrākajās krīzes. Kamēr finanšu krīzes smagākajā posmā bija grūti atrast akcijas, kuru cena nebūtu kritusies, šajā pavasarī dažādu nozaru akciju attīstība pēc neliela sākuma satricinājuma piedzīvoja izrāvienu.

Tehnoloģijas uzņēmumu akciju kursi krīzes sākuma posmā nokritās kopā ar visu tirgu, taču, cilvēku patēriņam pārejot uz internetu, diezgan ātri atgriezās pie pieauguma. Arī iepakojuma materiālu ražotāji ir guvuši labumu no krīzes radītās, internetā notiekošās tirdzniecības un līdzņemamo pusdienu popularitātes pieauguma, kas ir pozitīvi atspoguļojies to akciju kursos. Toties no vīrusa epidēmijas visvairāk cietušo nozaru, piemēram, tūrisma, aviācijas un restorānu, akciju vērtības ir turpinājušas rukt. Gada gaitā atšķirība starp uzvarētāju akcijām un no krīzes cietušo akcijām ir stipri palielinājusies. Runājot par diversifikāciju, tradicionāli koncentrēšanās ir notikusi uz portfeļa diversifikāciju pa dažādiem vērtspapīru veidiem, taču šis gads ir apliecinājis arī vērtspapīru veidu iekšējās diversifikācijas nozīmīgumu.

Diez vai jebkad iepriekš investīciju portfeļa pietiekama diversifikācija ir bijusi tik svarīga kā šajā gadā.

Šī parādība nav vērojama tikai attiecībā uz akcijām. Krīze atšķirīgi ir ietekmējusi, piemēram, nepieciešamību pēc dažādu veidu nekustamā īpašuma, un līdz ar to investīciju objektu pievilcīgumu. Attālinātā darba attīstība un tūrisma pēkšņs sabrukums nozīmē grūtus laikus biroju un viesnīcu nekustamo īpašumu īpašniekiem, savukārt interneta tirdzniecības bums, visticamāk, palielinās nepieciešamību pēc loģistikai izmantojamiem nekustamajiem īpašumiem. Tajā pašā laikā vismaz ar pārtikas tirdzniecību saistīto nekustamo īpašumu īpašnieks, vienmērīgās naudas plūsmas dēļ, krīzes laikā varēja koncentrēties uz citu problēmu risināšanu, jo, cik zināms, ikdienā nepieciešamo preču veikaliem īres pazemināšana nav bijusi nepieciešama un tie to nav lūguši.

Taču, ja reiz cēloņu un seku saikne ir tik skaidra, kādēļ gan vispār investīciju portfelis būtu jādiversificē? Vai tad gudrāk nebūtu atlasīt portfelī investīciju objektus tikai no nozarēm uzvarētājām? Vēsture ir interesanta ar to, ka, paraugoties pagātnē, notikusī attīstība vienmēr liekas pašsaprotama. Tagad ir skaidrs, ka cilvēku nocietināšanās savās mājās, piemēram, ir labvēlīga interneta veikaliem. Liekas dīvaini, ka kāds pavasarī būtu domājis citādi. Tomēr vēl pavasarī pastāvēja masu bezdarba izraisīts patēriņa sabrukuma apdraudējums. Tas negatīvi būtu ietekmējis arī tirdzniecību internetā. Tagad šķiet, ka no šī sliktākā scenārija tomēr ir izdevies izvairīties.

Vēsture ir interesanta ar to, ka, paraugoties pagātnē, notikusī attīstība vienmēr liekas pašsaprotama.

Tomēr, lai gan jūtamies gudri pēc notikušā, ir labi ņemt vērā, ka varēja notikt arī citādi. Kas būtu noticis, ja pasaule būtu piedzīvojusi nevis koronavīrusu, bet gan ļoti spēcīgu Saules vētru, kas būtu paralizējusi elektropārvades sistēmas? Vai arī: kas būtu noticis, ja supervīruss būtu izplatījies nevis starp cilvēkiem, bet gan starptautiskajā datu tīklā? Vai arī šāda scenārija gadījumā tehnoloģijas uzņēmumi būtu nepārprotami uzvarētāji?

Viena lieta ir droša: diversificēts investīciju portfelis nevienā no iedomātajiem attīstības scenārijiem nebūtu nesis vissliktāko peļņu salīdzinājumā ar dažādiem portfeļiem, kuros ir liela riska koncentrācija, piemēram, atsevišķu nozaru, pat atsevišķu uzņēmumu, portfeļiem. Saprātīgi būvēts investīciju portfelis ir diversificēts starp dažādiem ieguldījumu instrumentu veidiem un arī ieguldījumu intrumentu veidu ietvaros tā, ka portfelī ir savstarpēju līdzsvaru veidojoši elementi. Risku diversifikācija joprojām ir efektīva investīciju portfeļa risku pārvaldības metode.


Similar articles