Tirgus apskata blogs: procentu likmes un akcijas ir gājušas roku rokā, bet kā būs nākotnē?

Juhani Lehtonen

Pagājušais gads no ieguldītāju viedokļa bija divējāds: ekonomika un uzņēmumu darbības rezultāti ievērojami palielinājās, īpaši ASV, bet akciju kursi visur pasaules biržās samazinājās. Investoru drūmo noskaņojumu ilustrē fakts, ka, neraugoties uz straujo ekonomikas tempu, ASV valdības obligāciju procentu likmes beigās uzrādīja lejupsīdi.

ASV Federālo rezervju fonds pagājušajā gadā četras reizes paaugstināja procentu likmes, un procentu likme pašlaik ir 2,25 līdz 2,5 procentu diapazonā. 2019.gadam vēl iepriekšējā gada beigās tika gaidīti divi jauni procentu likmju kāpumi. Tomēr FED priekšsēdētājs, Jerome Powell, nesen sniedza daudz piesardzīgākus ziņojumus par nākotnes procentu likmju politiku, kas atkal samazināja cerības uz procentu likmju paaugstināšanos.

Procentu likmju tirgū starp ASV un Eiropu valdošā likmju starpība atkal ir palielinājusies, citiem vārdiem sakot, ASV procentu likmes ir acīmredzami augstākas par eiro procentu likmēm. Rezultātā drošības izmaksas pret dolāra kursa samazināšanos Eiropas, japāņu un praktiski visiem ārpus ASV esošajiem investoriem ir ārkārtīgi augstas (vairāk nekā 3% gadā). Tādējādi starptautiskajiem investoriem nav īpašas vēlēšanās iegādāties ASV valdības obligācijas ar valūtas riska ierobežojumiem. Tikmēr Amerikas Savienotajās Valstīs palielinās valsts attīstība un pieaug valsts parādsaistības.

Vēsturiski procentu likmju pieaugums bieži ir noticis vienlaikus ar akciju cenu līmeņa palielināšanos biržās. Attiecīgi akciju cenu samazinājums parasti nozīmēja arī strauju procentu likmju kritumu, jo investoru nervozitātes dēļ pieauga pieprasījums pēc  drošākajām valdības obligācijām.

Šī pozitīvā korelācija starp procentu likmēm un akciju cenām ASV ekonomikas attīstības cikla beigās ir ievērojami pavājinājusies. Pagājušā gada beigās divu gadu ASV Valsts kases (US Treasury) izsolei bija vissliktākie rezultāti kopš 2008. gada finanšu krīzes. Citiem vārdiem sakot, pircēji šķita apcerīgi parāda tirgus situācijā.

Ieguldītājiem piedāvātā valsts parāda vērtspapīru aizsardzība šķiet sabrukusi, jo procentu likmju kāpums nozīmē to vērtības samazināšanos. Centrālās bankas ir izmantojušas ievērojamu atjaunošanās jaudas daļu. Procentu likmes ir pazeminātas līdz nullei vai tuvu tai, un tikai ASV Centrālā banka ir palielinājusi virzību uz likmju kāpumu. Citiem vārdiem sakot, tikai ASV pašlaik ir veids, kā cīnīties ar tuvojošos lejupslīdi, izmantojot tradicionālo monetāro politiku. Papildus zemākām procentu likmēm centrālās bankas ir iegādājušās obligācijas savas bilances papildināšanai. Turklāt (un daļēji arī tāpēc) pasaulē pašlaik ir 7,1 tūkstošu miljardu ASV dolāru vērtas valsts obligācijas, kas tiek tirgotas ar mīnus zīmes procentu likmi. Tā ir neiedomājama summa. Arī Eiropas zonas valstu obligāciju tirgus ir tāds pats.

Šķiet, ka pašlaik ASV balstās uz tradicionālajiem fiskālās politikas atdzīvināšanas stimuliem, un ASV valdības obligāciju piedāvājumu prognozes ir bargas, pat ja recesija nav prognozēta. Valdības obligāciju piedāvājuma apjoms ASV šogad divkāršosies līdz 1300 miljardiem dolāru, un valdības īstermiņa kredītos (tā sauktais t-bill tirgus) pirmās kredītreitingu raksturojošās kredītriska prēmijas ASV, jau ir sākušas palielināties. Donalda Trampa strīds ap drošības mūri ir tikai putekļu vērpete, valsts budžeta deficīta pieauguma apstākļos.

Kad fiskālā politika, šķiet, ieņem svarīgāku lomu cīņā ar turpmāko lejupslīdi nekā jebkad agrāk, pret valsts parāda vērtspapīriem piedāvāto aizsardzību nevar  izturēties tāpat kā agrāk. Pieaugošie deficīti nozīmē lielāku valdības obligāciju piedāvājuma apjomu, kas principā nozīmē pieaugošu spiedienu uz valdības obligāciju procentu likmju līmeni.

Kur un ar kādām procentu likmēm atrast pircējus nākotnes deficītu finansēšanai?

Juhani Lehtonen,
Investīciju pārvaldes vadītājs


Similar articles