Tirgus pārskats: lēmumu pieņemšana nenoteiktības apstākļos

allokaatio_augusts_2019

Uzņēmumu konfidences indeksi joprojām turpināja vājināties, un tirdzniecības karš, šķiet, paildzināsies. Kā investoram vajadzētu attiekties pret riskiem un nenoteiktību?

Investīciju vidi ietekmējošo tā saukto nenoteiktības faktoru skaits, šobrīd, liekas, ir virs vidējā līmeņa. Globālās ekonomikas attīstības palēninājums ir turpinājies gandrīz gadu, ASV un Ķīnas tirdzniecības sarunas nav konstruktīvi pavirzījušās uz priekšu, un tajā pašā laikā rekordliels skaits obligāciju tiek tirgotas ar negatīvām procentu likmēm. Kādi ir šie nenoteiktības faktori?

Nenoteiktība un risks ir divas dažādas lietas

Risks un peļņa tirgū iet roku rokā. Investors gūst peļņu kā kompensāciju par risku, kuru viņš uzņemas, veicot ieguldījumus. No otras puses, labi diversificēta portfeļa risks ir iespējamība, ka gaidītā peļņa tā vai cita iemesla dēļ netiks sasniegta paredzētajā termiņā – nevis tas, ka nauda tiks zaudēta neatgriezeniski. Lai noteiktu konkrētam laika periodam piesaistītu varbūtību, ir jāzina investīciju objekta ienesīguma sadalījums jeb risks. Bet, kāds tieši ir šis risks?

Visbiežāk izmantotie riska rādītāji ir balstīti uz pieņēmumu, ka ieguldījumu peļņas sadalījums seko normāla sadalījuma veidam un īpašībām, pamatojoties uz pagātnē realizētiem investīciju peļņas rādītājiem. 1. attēlā redzams, ka vēsturiskā ienesīguma sadalījuma līknes forma diezgan labi seko normāla peļņas sadalījuma īpašībām.

1.attēls

Tā kā peļņas rādītāji sadalās galvenokārt atbilstoši normālam sadalījumam, labi diversificēta portfeļa īpašniekam, domājot par risku, nav jāuztraucas par to, vai tiks iegūta gaidāmā peļņa (atbilde uz šo jautājumu ir „ jā”), drīzāk gan jādomā par to, vai portfeļa struktūra ir tāda, lai sasniegtu gaidāmo peļņu noteiktajā termiņā. Attiecībā uz pēdējo jautājumu, jāatzīst, ka gaidīto peļņu visticamāk iegūs pacietīgs ieguldītājs, tādēļ, ka, jo ilgāks ir investīciju periods, jo pārliecinošāka būs sagaidāmā peļņa. Īstermiņā procentu likmes svārstās, bet desmitiem gadu ilgā laikā gaidāmos ieņēmumus var aprēķināt samērā precīzi.

Papildus riskam ieguldītājiem nākas pārdzīvot arī nenoteiktību

Par nenoteiktību var runāt, piemēram, gadījumā, ja no ieguldītāja viedokļa aprēķināt risku nav iespējams. Šādi nenoteiktības faktori var būt, piemēram, dabas katastrofas, nelaimes gadījumi vai citi notikumi, kurus ir grūti paredzēt. Tomēr no tiem var sevi pasargāt, piemēram, veicot investīcijas dažādos objektos vai ieguldot emitentos, kuru vērtspapīri ir labi nodrošināti. Ir arī citas iespējas.

Nenoteiktība var arī norādīt, ka risks nav nosakāms skaitļos, jo ieņēmumu vai galīgā rezultāta sadalījums nav zināms. Piemēram, politisko risku bieži ir grūti noteikt precīzos skaitļos, tieši tāpēc investīciju tirgus procesus ir grūti prognozēt un pareizi izvērtēt politiskos notikumus. Kā piemēru var minēt vērojamos pagriezienus Ķīnas un ASV savstarpējā tirdzniecības karā pēdējo mēnešu laikā.

Tomēr kopumā Rietumvalstu politiskās sistēmas no investoru viedokļa ir bijušas ļoti stabilas. Aplūkojot Rietumvalstu investīciju tirgu vēsturi, redzams, ka, kaut arī reizēm politisko faktoru īstermiņa ietekme ir bijusi nozīmīga, ietekme uz ilgtermiņa ienesīguma attīstību ir bijusi ļoti ierobežota.

Tātad investoram ieteicams koncentrēt savu uzmanību uz izmērāmiem riska faktoriem un būt pacietīgam, neļauties lietām, kuras klasificētas kā nenoteiktības faktori.

Pagaidām ekonomikas lejupslīdes raksturs neatšķiras no ierastā

Paredzams, ka pasaules ekonomikas izaugsme turpināsies būt lēna. Uzņēmumu konfidences indeksi, kas prognozē ekonomisko aktivitāti, turpināja vājināties, kaut arī ir vērojamas dažas stabilizācijas pazīmes. Ekonomiskās pārliecības pasliktināšanās iemesls ir ASV un Ķīnas tirdzniecības kara pagarināšanās, Ķīnas ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās, kā arī ASV nodokļu atvieglojumu pozitīvās ietekmes mazināšanās 2017.gada beigās. Globālās lejupslīdes iespējamība joprojām ir zema un izaugsmes turpināšanās pēdējo gadu tempā ir visticamākais variants.

Neraugoties uz ekonomikas lejupslīdi, uzņēmumu faktiskie rezultāti ir turpinājuši palielināties. Tomēr ienesīguma prognozēm joprojām ir tendence samazināties, taču tagad ienākumu prognožu samazināšanos ir mazāk nekā vasaras sākumā. Tomēr, ekonomikas izaugsmei vājinoties, cerības uz nākamā gada izaugsmes rādītājiem ir pārāk optimistiskas.

S&P 500 indeksa peļņas likme, t.i., indeksa uzņēmumu kopējie ienākumi, dalīti ar kopējo tirgus vērtību, un ASV valdības 10 gadu obligāciju procentu likmju līmeņa attīstība no 1999. gada 31. decembra līdz 2019. gada 30. augustam. Avots: Bloomberg.

S&P 500 indeksa peļņas likme, t.i., indeksa uzņēmumu kopējie ienākumi, dalīti ar kopējo tirgus vērtību, un ASV valdības 10 gadu obligāciju procentu likmju līmeņa attīstība no 1999. gada 31. decembra līdz 2019. gada 30. augustam. Avots: Bloomberg.

Neraugoties uz to, akciju ieguldījumu piedāvātā naudas plūsma joprojām ir pievilcīga, pat salīdzinot ar ieguldījumiem valsts obligācijās (2. attēls), kad centrālās bankas pasākumu dēļ tirgus likmes joprojām saglabājas zemas. Tā kā ekonomikas un peļņas tendence turpina samazināties, mūsu akciju īpatsvars joprojām ir nedaudz zemāks. Zemais īpatsvars ir īpaši ņemts vērā jaunattīstības tirgos. Jaunattīstības tirgus ir visneaizsargātākais pret tirdzniecības politikas nenoteiktību un spēcīgāku dolāru. Vasaras laikā jaunattīstības tirgu zemākais vērtējums ir veiksmīgi darbojies. Turklāt, ieguldot akcijās, koncentrējamies uz stabilākiem uzņēmumiem uz cikliski jūtīgu uzņēmumu rēķina. Fiksēta ienesīguma investīciju uzmanības centrā ir Ziemeļvalstu uzņēmumu obligācijas, kurās mēs joprojām redzam labu ienesīguma potenciālu. Mēs samazinām Eiropas valstu obligāciju īpatsvaru, to zemā ienesīguma dēļ.


Similar articles